Det er muligt at tilknytte yderligere felter til fx kundeprofilen ved at oprette et feltområde og derefter tilknytte felter til området. Dette er det grundlæggende princip for alle objekter, hvor der skal tilføjes yderligere felter end standard felterne (kan ligeledes tilføjes på fx sager og dokumenter).
Et feltområde oprettes ved at logge ind på administratorprofilen og klikke på "administration" (1), "systemopsætning" (2) og "konfigurerbare felter" (3). Under fanen "brugerdefinerede feltområder" (4) klikker du på "opret nyt brugerdefineret feltområde" (5)
Indtast navn på nyt feltområde og klik "gem". Det nye feltområde er hermed oprettet og klar til at blive tilknyttet konfigurerbare felter.
Læs mere om hvordan du tilknyttet egne felter til feltområdet her.
Kommentarer
0 kommentarer
Log ind for at kommentere.